Pravidelné prohlídky v těhotenství není radno podceňovat, dokáží řadu věcí odhalit a v případě nutnosti také pomohou jejich řešení.
Mezi jedno z doporučovaných, ne však vyloženě povinných vyšetření, je také to na cukrovku v těhotenství. Řada maminek z něj má obavu, a proto ho odmítne. Na to má samozřejmě právo, ovšem, co když zrovna ona cukrovku má?
Vyšetření není žádný horor, oproti porodu a dalším strastem, které nás v životě čekají, je to banalita. Horší, než samotný úkon jsou často nevědomost a obavy.
Z čeho se vlastně skládá?
Test na těhotenskou cukrovku neboli gestační diabetes se nazývá odborně OGTT test. Orální glukózový toleranční test.
Provádí se těhotným ženám v rozmezí 24. – 28. týdne těhotenství poté, co jsou k němu odeslány ošetřujícím gynekologem. Provádí se na specializovaných pracovištích k tomu určených, často v diabetologických ambulancích.
Test probíhá zpravidla hned z rána, jelikož je nutné být nalačno. Od předchozího večera se tedy nedoporučuje jíst ani pít sladké nápoje.
Po příchodu do ambulance je ženě odebrána krev, už z této je možné odhalit zvýšenou hladinu cukru v krvi, a pokud tomu tak je, dále se v testování nepokračuje. Provede se následující den kontrolní odběr a je-li stejný, je diagnostikována těhotenská cukrovka.
U ostatních žen se následně pokračuje ve vyšetření tak, že se vypije předem připravený glukózový roztok. Toho se maminky nejčastěji bojí. Není to však nic hrozného, chutná jako velmi sladký nápoj, ale není nutné jej vypít najednou. Můžete si dát na čas a dá se to zvládnout.
Pak přijde období dlouhého čekání, jak organismus velký přísun cukru zvládne zpracovat. Provádí se tedy v hodinových intervalech dva krevní odběry.
Co pak?
Pokud jsou hodnoty zvýšené, je opět diagnostikována cukrovka a nasezena léčba.
Ve většině případů je stav kompenzován dietou, v situaci, kdy jde o cukrovku silnou, musí být aplikován inzulín.
Žena s těhotenskou cukrovkou je sledována v diabetologické ambulanci. Po porodu zpravidla cukrovka odezní, je však nutné provézt kontrolní test. Dítě bývá také ihned testováno a v případě, že je výsledek negativní, není se potřeba dále ničeho obávat.
Rizikem je u ženy, která měla těhotenskou cukrovku, druhé těhotenství. Je zde velký předpoklad, že se bude stav opakovat, a proto by měla být žena od počátku v souvislosti s tímto hlídána.
2023-05-11