Zatímco Litecoin je velice známou a rozšířenou platformou virtuálních platidel, o Vertcoinu to tak s jistotou tvrdit nelze. Přesto bychom jej neměli opomíjet, neboť zájem o jeho využití mezi lidmi roste, a to nejen na burzách, ale i mezi těžaři. Vznikl v roce 2014, má zelené logo, neboť jeho název „vert“ znamená ve francouzštině „zelený“.
Vertcoin, označením VTC, se řadí k uživatelsky nejvíce přívětivým kryptografickým bázím. Vývojáři jej navíc sestavili tak, aby byl odolný vůči těžebním farmám pomocí výkonných čipů ASIC. Zatímco na ASIC zařízeních v současné době poměrně úspěšně zvládnete těžit Litecoiny, Bitcoiny, a třeba Dash, pro Vertcoin to neplatí.
Tvůrci kódu této měny se zaměřili na drobné těžaře, kteří mohou na GPU Scrypt minerech(grafických kartách) takřka v domácím prostředí úspěšně profitovat. Ostatně, mottem vývojového týmu byl výraz „The people’s coin“, tedy virtuální mince pro lidi.
Těžbu zvládnou i začátečníci
Tvůrci chtěli nabídnout široký prostor pro těžbu a oslovit větší počet uživatelů, kteří nejsou natolik zdatní z hlediska IT technologií, a vytvořili prostředí One Click Miner, kde jedním kliknutím lze spustit těžební proces. Takže zejména ortodoxní hráči mohou svůj domácí hardware výkonných grafických karet využít i tímto způsobem. Pochopitelně lze Vertcoiny těžit i formou Simpleminingu prostřednictvím těžařských farem (poolů), kde máte větší šanci na úspěch.
Hardwarová peněženka
Zejména začátečníkům je třeba poradit, aby si zajistili bezpečné úložiště vytěžených mincí. Budete-li začínat s One Click Minerem, vyzve vás při instalaci, abyste zadali adresu vaší VTC peněženky, kam budou mince odesílány jakožto odměna za těžbu. Peněženka by měla být hardwarová, např. Trezor T nebo Ledger Nano S, která spolehlivě chrání vaše uložené prostředky před počítačovými piráty.