Závěsná svítidla byla mnoho let a jsou stále ozdobou interiérů. Pokud se nám je podaří vhodně sladit s nábytkem a celkovou koncepcí obývaného prostoru, jde o významný bytový doplněk. Závěsná svítidla se velmi často vyskytují i v kuchyních či v jídelních koutech nad jídelními stoly, mohou doplnit stropní zapuštěná svítidla ve stropních podhledech nebo být standardním osvětlovacím tělesem tak, jak tomu vždy bývalo v době, kdy byly na trhu jen vláknové žárovky a velmi omezený sortiment domácích potřeb a nábytku.
Výrobci svítidel využívají mnoha typů materiálů, takže není problém vybrat si některý z nich ze skla, z oceli, slitiny hliníku, mosazi, bronzu, ze dřeva nebo z plastu či z jejich vzájemné kombinace. Podstatné pak je to, čím lustr osadit, jakou osvětlovací technikou.
Čím osadit kuchyňský lustr
Klasická žárovka – máme na mysli tu s wolframovým vláknem, kterou unijní úředníci poslali na smetiště dějin z čistě ekonomického hlediska kvůli obrovské spotřebě elektrické energie, ovšem přece jen má tento způsob svícení určité výhody. Máte-li možnost takovou žárovku opatřit, je to jednak kus pravé nostalgie ve vašem domově a pak má klasická žárovka velmi dobré podání barev a svítí teplým odstínem, který příliš nesnižuje tvorbu důležitého hormonu melatoninu.
LED žárovka – dnes už se vyrábí v tolika provedeních, že si u svítidla můžete vybrat bílou barvu teplou nebo studenou, můžete volit i plnospektrální LED žárovky, různé tvary baněk, dokonce i průhledné baňky s osazenými čipy, připomínajícími wolframové vlákno. Ovšem v první řadě ušetříte za elektrickou energii, a to velmi výrazně. Pro kuchyňský lustr vystačíte i s LED žárovkou 7W až 10 W.
Úsporná zářivka – s tou sice šetříte energii, ale kdyby se baňka rozbila, obsahuje stopové množství rtuti a navíc jsou úsporné i klasické zářivky (na rozdíl od LED žárovek a LED zářivek) poměrně silným zdrojem tzv. elektrosmogu – zbytečného zdroje znečištění domácnosti, který nemá dobrý vliv na naše zdraví.