Každý z nás chce být za svou práci odměněn, ideálně v podobě peněz. Samozřejmě se jedná o částku, kterou si musí obě strany předem dohodnout. Není tedy divu, že možný rozsah mzdy najdeme prakticky v každém pracovním inzerátu – člověk tak může hned zjistit, zda mu ona částka přijde přiměřená.
To je samozřejmě dobrý systém, avšak problém je ten, že je zde uvedena hrubá mzda. Dává to samozřejmě smysl – vyšší částka vypadá lépe, navíc čistá mzda je individuální. Započítávají se do ní totiž nejen klasické odvody, jako jsou daně, sociální či zdravotní pojištění, jejichž koeficienty se navíc často mění, ale například i úlevy na dítě a podobně, na které nemá každý nárok.
Nás však v naprosté většině případů hrubá mzda příliš nezajímá. My potřebujeme vědět, s jakou částkou budeme moci disponovat, abychom si podle toho mohli naplánovat výdaje. Jak ji ale zjistit? Naštěstí máme hned několik možností.
Jednou z nich je si vypočítat čistou mzdu sami. To se také zdá jako ten nejlogičtější krok. Problém ovšem je, že to zdaleka ne každý zvládne. Navíc mnoho lidí přesně neví, jaké jsou aktuální koeficient odvodů, či na jaké úlevy mají nárok.
Ano, pokud tento výpočet ovládáte, například z titulu své profese, pak je to skutečně nejlepší a nejspolehlivější řešení. Ovšem je nutné přiznat, že je vhodné jen pro malé množství lidí. Naštěstí si ten zbytek nemusí zoufat.
Je totiž také možné využít některou ze mzdových kalkulaček, které jsou k dispozici na internetu. Ty mají tu výhodu, že nemusíte mít žádné znalosti ze mzdového účetnictví – jednoduše vyplníte patřičná pole a program vám sám řekne, jak velká bude vaše čistá mzda.
Je samozřejmé, že tyto kalkulačky nejsou tak přesné jako vlastní výpočet, avšak plně postačují na to, abychom si udělali alespoň představu o tom, s jakou částkou vlastně můžeme počítat. A to je koneckonců důvod, proč to vše děláme.