Opravdu krásný pocit stát na břehu rybníka, jezera nebo řeky a krmit hejno kachen, bílých krásných labutí a třeba i hus. Stačí ale jen menší počet ptáků, ba dokonce jeden jediný, aby měl člověk radost z toho, že jim přilepší v jejich jídelníčku. Pozorovat, jak mají opeřenci zájem, jak se předhánějí, někdy i pomalu poperou o vhozenou pochoutku, je opravdu potěšující. Připlouvají, přilétají ze všech stran a někteří jedinci se dokonce odváží přijít až k vám, aby dostali jako první. Sem tam se nad hladinou vynoří i ryby, aby se také přiživily. To už si připadáte jako chovatelé a říkáte si, že příště přijdete znovu.
Důležité je, abychom měli s sebou vhodné krmení, protože v opačném případě – to když přinášíme rohlíky, kousky chleba nebo jiného pečiva, ptákům způsobíme újmu, ne užitek. Totiž takových návštěvníků jako jsme my, přichází více, a jednostranná strava, bohatá převážně jen na sacharidy, bez dalších živin, vitamínů a minerálů, ptáky sice zasytí, naplní jim žaludky, ale k dobrému vývinu nepřispívá. Může pak naopak docházet k tomu, že mají slabé kosti, křídla a jiné až deformace. Známá je například porucha zvaná „andělská křídla“ (angel´s wings), kdy takoví ptáci ztrácejí schopnost létat.
Co je tedy pro vodní ptactvo dobré? Když přinesete kousky vařené jakékoliv zeleniny, kousky vařených brambor, uvařenou rýži – ale bez soli a koření, nakrájený hlávkový salát, dokonce rozmražený hrášek nebo kukuřici (ne z konzervy). Dnes už můžeme v obchodech pro zvířata zakoupit připravené směsi toho, co opravdu potřebují – kukuřice, pšenice, žito, oves, červená řepa, vojtěška. Také na webových stránkách na internetu je možné si je vyhledat, vybrat a objednat. Většinou již ve vhodných baleních, která si přibalíme do tašky, až zase budeme mít namířeno do přírody k vodě, kde už nás budou kachny, labutě a husy očekávat.