Označení webových (www) stránek je pro každého dnes už samozřejmostí a někdy i nutností. Leckdy až velký tlak, při hledání zboží, nebo informací, na to, abychom se nejdříve zaregistrovali a podnikli v pár jednoduchých kroků pro přihlášení. Zřejmě nezbytnost internetu a určitě i boj o zákazníka, leč někdy až obtěžující. Ale doba je taková a pokrok nezastavíme.
Zkrátka internet je již nezbytností a „www“ patří k těm aplikacím, bez kterých se zkrátka neobejdeme. Těžko si zřejmě Timothy John Berners-Lee v roce 1990 mohl představit jak převratný vynález v počítačovém prostředí zplodil. Že slyšíte toto jméno poprvé? Pro většinu nezasvěcených lidí je to neznámá postava a přitom právě tomuto vědci vděčíme za snadné a rychlé webové prohlížení.
Cože to je vlastně WWW? World Wide Web, světově rozsáhlá pavučina – celosvětová síť. Systém pro prohlížení, ukládání všeho, co se nachází právě na internetu. Technický popis tohoto procesu je nad chápání nezasvěcených lidí, přesto i ten nejobyčejnější člověk je s tímto fenoménem v každodenním kontaktu. A v tom je právě jeho genialita.
Timothy John Berners-Lee zveřejnil první webovou stránku dne 20. prosince 1990. A určitě stojí si dát tu práci a přes jeho kouzelná tři písmena WWW si vyhledat životopis toho vizionáře a bezpochyby nadmíru inteligentního vědce. A člověka s velkým Č. Protože pan Berners-Lee si nikdy neudělal patent na svůj vynález a nechal svoje dílo šířit volně a bez licenčních poplatků. A možná právě proto, alespoň podle mého názoru, není tak veřejně znám. Proč? Protože se kolem tohoto pána netočí nehorázné sumy peněz a majetku. Možná si za svou bohatou kariéru posteskl na svým konáním, těžko říci a upřímně bylo by to lidské. Ale jeho obhajoba svobody internetu, pohledu na virtuální svět a duše vědce, který dělá svou práci pro ostatní, jsou priority, které stojí za víc, než pár dolarů v kapse.
Tak alespoň za mě pane Timothy, velký díky za „tyto tři www“, které mě usnadňují práci a nesčetněkrát pomohli v nesnázích. A věřím, že ne jenom mě!